Gotlandskaniner

”Ett svenskt kulturarv”

Om gotlandskaninen

Gotlandskaninen är en pigg och nyfiken kanin med upprättstående öron och många säger att den passar bra för hoppning (jag har inte provat det själv med mina kaniner).

Pälsen är vanligtvis slät men det förekommer även rexpäls hos gotlandskaniner. Färgerna varierar mycket och allt är tillåtet - gotlandskaninen avlas inte för färg utan man fokuserar på att bevara andra egenskaper, såsom sundhet och härdighet. 

Vikten ligger oftast på 3-4 kg och gotlandskaninen växer ganska långsamt jämfört med traditionella produktionsraser. Fördelen med gotlandskaninen är att man kan vara restriktiv med kraftfoder - den är anpassad för att klara sig på ett bra grovfoder.

Gotlandskaninen är en gammal lantraskanin och på 70-talet fanns den bara kvar på några få gårdar på Gotland, därav namnet. Det gjordes en inventering 1993 och de gotlandskaniner som finns idag stammar från inventeringsdjuren. 

Föreningen Gotlandskaninen organiserar bevarandearbetet och uppfödning av rasen sker i godkända genbanksbesättningar. Det känns roligt att vara med och bevara en gammal lantras. Genbanksintyg lämnas med vid köpet om det är tänkbart att kaninen kan vara aktuell för avel i framtiden. 

Norra Koltorps Ärstin

"Ärstin"

G320-1821


Född: 2018-03-04
Färg: Blå sallander

Fader: Billabergets Dustin G660-13111
Farfar: Bolsängens Hjalmar G106-1211
Farmor: Billabergets Quena G660-1251
Moder: Norra Koltorps Ärla G320-1621
Morfar: Norra Koltorps Nisse G320-1621
Mormor: Egbys Svala G656-1432

Vackra Vera

"Vera"

G429-1911

Född: 2019-04-27

Färg: Blå otter

Fader: Skogens Jocke G1010-1722

Farfar: Vallgatans Pelle G645-1722

Farmor: Ulla G716-1243

Moder: Åbys Jonna G357-1631

Morfar: Runmästarens Marcel G425-1256

Mormor: Åbys Jenni G357-1524

Anderslunds Rost

"Robban"

G567-1815

Född: 2018-04-15
Färg: Gulsvart japantecknad rexpälsad

Fader: Anderslunds Bruno G567-1613
Farfar: Västanås Guldvinge G966-1434
Farmor: Anderslunds Klara G567-1442
Moder: Anderslunds Majha G567-1736
Morfar: Pilgrimsfalkens Alerta Alf G769-1621
Mormor: Mossedals Henna G558-1665

Skinnartorpets Mårten

"Mårten"

G965-1914


Född: 2019-04-13
Färg: Blå wienertecknad

Fader: Laggaretorps Blixten G1115-1752
Farfar: Gullringes Fili G642-1444
Farmor: Liljevalds Blåklint G834-1614
Moder: Laggaretorps Tussilago G1115-1736
Morfar: Laggaretorps Peashooter G1115-1631
Mormor: Billabergets Yrnera G660-1334